Vilniaus Žirgynas

1949 m. netoli Vilniaus buvo įkurtas „Vilniaus žirgynas“. Šiandien šis žirgynas yra vienas iš įmonės „Lietuvos žirgynas“ padalinių, kuriame veisiama ir auginama apie 300 žemaitukų, stambiųjų žemaitukų, arabų, trakėnų veislių žirgų, šetlando ponių. Siekiant išlaikyti kultūrą ir tradicijas, čia yra saugojama apie 270 lietuviškų veislių arklių.

Itin didžiuojamės „Vilniaus žirgyne“ išaugintais žemaitukų veislės žirgais. Mūsų žemaitukų eržilai ne tik sėkmingai pasirodo šios veislės arklių ir ponių klasės konkūrų varžybose, bet yra ir puikūs reproduktoriai. Ne vieną laimėjimą yra pelnę Klarijonas, Kosmosas, Kokosas (šuolio į aukštį rekordininkas, įveikęs 155 cm kliūtį), Tafūnas (daugkartinis karietinio važiavimo rungtyse prizininkas), Torontas, Komposas, Turkis ir kt. Galbūt vyresni žirgų mylėtojai dar atsimena stambiųjų žemaitukų veislės žirgą Ekspertą, kuris 1965, 1966 ir 1968 m. tapo Lietuvos čempionu, taip pat buvo daugkartinis konkūrų rungties tarptautinių varžybų nugalėtojas ir prizininkas, o nuo 1981 m. šio žirgo garbei „Vilniaus žirgyne“ organizuojamos „Eksperto taurės“ varžybos.

Vertinami ir mūsų žirgyne išauginti trakėnai, pasižymintys puikiomis sportinėmis savybėmis. Grantas, Komfortas, Karatas, Kentas, Luitas, Grėjus – įvairių konkūrų ir lenktynių prizininkai, pelnę daugybę medalių. 2014 m. eržilas Grėjus buvo įvertintas aukso medaliu tarptautinėje žemės ūkio parodoje „AgroBalt“.

„Vilniaus žirgyne“ išaugintus veislinius ir sportinius žirgus dėl genetinių ir sportinių savybių įsigyja žirgininkai iš Lietuvos ir užsienio. Pavyzdžiui, Belgijos grafienė, nusipirkusi mūsų išaugintą Prizraką, plačiai visiems skelbė apie žirgo pasiekimus, o jo išsivežti atvyko veterinarijos gydytojas ir kiti lydintys asmenys. Gražūs prisiminimai išlikę ir apie eržilą Gluosnį, kuris kaip reproduktorius laikomas M. Ramanovskio žirgyne, licencijuotas kergimui ne tik Lenkijoje, bet ir Vokietijoje Trakėnų veislės žirgų asociacijoje.

„Vilniaus žirgynas“ turi didžiausią šalyje uždarą maniežą, taip pat hipodromą, aikštynus, kur treniruojami žirgai ir rengiamos tarptautinio lygio varžybos bei lenktynės. Žirgynas turi virš 200 vietų arklides, kuriose laikomi žirgyno bei privačių asmenų arkliai, taip pat vienintelį Lietuvoje eržilų spermos laikymo centrą.

Patyrę ir kvalifikuoti žirgyno treneriai ruošia žirgus konkūrams, moko jodinėti ir instruktuoja visus norinčius joti ir važiuoti rogėmis. Vaikai yra laukiami vasaros stovyklose ir būreliuose, kur susipažįsta su žirgų gyvenimu iš arti, išmoksta jodinėti. Riešės upelio slėnyje, tarp giraičių visi norintys gali pasivažinėti senovine pašto ir sportine karieta, surengti nedidelę šventę ar fotosesiją.