Nemuno skyrius

Pagėgių kraštas nuo seno garsėjo arklininkyste. Dar XIII–XV a. pusiau laukiniai lietuvių arkliai buvo kryžminami su Tiuringijos, Olandijos, Danijos sunkiasvoriais. 1732 m. Prūsijos karalius įsteigė garsųjį Trakėnų žirgyną, kuriame lietuviškos ir prūsiškos kumelės buvo kryžminamos su grynakraujais jojamaisiais – taip buvo išvesta trakėnų žirgų veislė.

XIX a. pradžioje veisliniai žirgai pradėti auginti Šilgalių dvare. Kasmet Pagėgių pievos, užliejamos ir užželenčios vešlia žole, buvo ideali vieta ganykloms ir šienavimui. 1948 m. į Šilgalius buvo perkeltas ir 1945 m. Trepuose entuziastų iniciatyva įkurtas pirmasis pokario laikotarpio žirgynas. 1966–1967 m. į „Nemuno žirgyną“ buvo grąžinti trakėnų veislės žirgai ir tuo metu žirgyne dirbę zootechnikai daug dėmesio skyrė jų grynaveisliškumo išsaugojimui. Buvo suformuotas tik „Nemuno žirgynui“ būdingas trakėnų veislės tipas, išsiskiriantis išvystytu raumenynu, taisyklingu eksterjeru ir gerais aliūrais.

Šiandien „Nemuno žirgynas“ žirgų skaičiumi ir žemės plotu yra didžiausias „Lietuvos žirgyno“ padalinys. 734,3 ha žemės teritorijoje auginama apie 60 Lietuvos sunkiųjų ir 360 trakėnų veislės arklių.

Žirgynas turi keturias Lietuvos sunkiųjų eržilų linijas ir pagrindinis žirgyno uždavinys yra jas išsaugoti. Žirgyno dėka buvo atkurta Stursko linija ir šiuo metu jo sūnus Žaislas yra daugiausiai palikuonių Lietuvoje davęs Lietuvos sunkusis eržilas – net 153! 2008 m. eržilas Žaislas parodoje „Agrobalt“ pelnė aukso medalį, o 2012 m. įvykusioje veislinių žirgų parodoje Algirdiškėse, Panevėžio raj., buvo įvertintas geriausiai.

„Nemuno žirgyne“ auginama trakėnų veislės banda yra didžiausia ne tik Europoje, bet ir pasaulyje, o žirgyne išauginti trakėnai yra itin vertinami. 2006 m. Lenkijoje vykusiame tarptautiniame čempionate „Nemuno žirgyno“ trakėnai pelnė net 11 apdovanojimų. Labai didžiuojamės Piligrimu, Araratu, Eruditu, Viskiu, Heksteriu – šie žirgai kiekvienais metais yra konkūrų varžybų nugalėtojai ir prizininkai, pelno „Agrobalt“ įvertinimus. 2010 m. eržilas Piligrimas dalyvavo Lenkijoje, Gdansko Starogardo žirgyne vykusiuose 100 dienų darbingumo bandymuose, kur buvo vertinamas pagal griežtas Vokietijos trakėnų sąjungos taisykles, ir užėmė pirmąją vietą bei gavo kergimo licenciją. O mūsų išaugintų eržilų, reprodukuojančių kitose šalyse, palikuonių pasiekimai stulbinantys! Trakėnų veislės eržilo Egėjaus palikuonis žirgas Misteris X su Rusijai atstovaujančia raitele Inesa Merkulova 2015 m. pasauliniame dailiojo jojimo žirgų reitinge iš 71 vietos šoktelėjo į 17 vietą. 2014 m. Amerikoje išaugintas dvejų metų amžiaus eržilas Davidas Vokietijoje vykusiuose trakėnų veislės eržilų eksterjero ir darbingumo vertinimuose pripažintas geriausiai šokančiu žirgu.

Šiame žirgyne parengta daug sportininkų ir trenerių, propaguojančių žirginį sportą šalyje. Kiekvieną rugpjūtį čia vyksta „Nemuno žirgyno taurės“ konkūrų varžybos ir vertinimai, į kuriuos suplūsta ne tik duetai iš Mažosios Lietuvos, bet ir kitų Lietuvos regionų, kaimyninių šalių.

Atvykę pas mus, galite susipažinti su lietuviškomis arklių veislėmis, taip pat pajodinėti, pasivažinėti karieta po Nemuno lankas ar pasigrožėti laisvai pievose besiganančiomis arklių bandomis.